Agorafobi

Kişinin yalnız kalması veya evden uzakta olmaları gereken durumlarda karşı karşıya kaldıkları aşırı endişe ve kaygı halidir.

Agorafobik durumların ortak özelliği, ani bir sıkıntı anında dışına çıkmanın zor olduğunun düşünüldüğü durumlar olmasıdır. Agorafobiklerin korku duydukları durumlar şu şekilde sıralanabilir:

• Pazar yerinde, büyük bir mağaza ya da alışveriş yerinde olma,
• Otobüs, tren, vapur, uçak gibi toplu taşıma araçlarıyla yolculuk etme,
• Toplu olarak bulunulan ortamlarda, kalabalık içinde, işlek caddelerde olma,
• Özellikle trafiğin sıkışık olduğu yerlerde arabayla yolculuk etme,
• Köprüden geçme,
• Kuyrukta bekleme.

Agorafobiklerin bu tür durumlardan kaçınmaları temel özellikleridir. Yaşanılan korkunun şiddeti kaçınmalarının derecesini de belirler. Agorafobikler, hastalık hafif seyrettiğinde, bu durumlarda bulunmaya sıkıntı çekerek de olsa katlanabilir ve görece olağan bir yaşam biçimini sürdürebilirler. Korkunun şiddeti arttıkça kaçınma davranışı belirginleşir ve kısıtlı bir yaşam biçimi ortaya çıkar. Hastalığın en ağır durumunda ise, kişi eve kapanır ve eşlik eden bir kimse olmadıkça evden dışarı çıkamaz. Bu tür bir özellik gösteren hastalar, “eve bağlı” agorafobikler olarak da adlandırılmaktadır. Agorafobiklerin bir diğer özelliği, yalnız olduklarında daha çok korku yaşamaları, özellikle de kendilerini güven içinde hissettikleri bölgelerin dışına çıktıklarında, sıklıkla yanlarında birisinin olmasına gereksinim duymalarıdır.


Randevu ve Bilgi için

0212 – 466 1010
0507 – 0538485
Call Now ButtonBilgi ve Randevu İçin